Nová Kia Optima přijíždí

Na mezinárodním autosalonu v New Yorku se uskutečnila světová premiéra nového sedanu Kia Optima 2016. Už první generace modelu Optima před pěti lety rozvířila klidné vody segmentu D, stala se prakticky ihned prodejním hitem a zařadila se mezi nejprodávanější vozy Kia po celém světě. V USA byla Optima bestsellerem značky ve třech po sobě následujících letech. Zcela nová generace hodlá na tyto úspěchy navázat.

Kia Optima 2016

Kia Optima 2016

Kia Optima byla navržená pod vedením prezidenta a šéfdesignéra společnosti Kia Petera Schreyera a byla obdařena moderními a okamžitě identifikovatelnými designérskými rysy. Nová generace zachovala původní atletický charakter, dosahuje však ještě vyšší úrovně jízdního komfortu a ovladatelnosti.

Prostornější a luxusnější interiér nové Optimy přesvědčí ve všech úrovních výbavy vysokou úrovní řemeslného zpracování. Globální prodej bude zahájen ve čtvrtém čtvrtletí 2015. Nová Optima bude, stejně jako její předchůdce, vyráběna pro Evropu v korejském výrobním závodu Hwasung. Ceny budou oznámeny před uvedením modelu na evropský trh.

Kia Optima 2016

Kia Optima 2016

Optima změnila způsob, jímž lidé nahlíželi na značku Kia, a KMA vděčí za svůj růst a úspěch na americkém trhu z velké části atraktivnímu designu a sportovním výkonům tohoto modelu. Ten byl – a i dnes stále je -svěží alternativou v segmentu D a významně přispěl k pětiletému procesu transformace značky Kia, založeném především na designu, ale také na vysoké kvalitě a technické úrovni. Výsledkem je každoroční růst prodeje značky Kia. Zcela nová Optima si zachovává charakteristickou osobnost svého předchůdce, ale vylepšili jsme na ní doslova všechno, takže poskytuje více prostoru, lepší jízdní vlastnosti, více techniky a ještě větší kultivovanost.“ řekl Michael Sprague, výkonný viceprezident společnosti KMA, zodpovědný za prodej a marketing.

Nová Kia Optima dostala do vínku dynamický design, který je zároveň funkční i sportovní. Oproti předchozí generaci povyrostla ve všech rozměrech. Rozvor byl prodloužen na 2805 mm (+10 mm) a šířka vozu je nyní 1860 mm (+25 mm). Obě změny rozměrů umožnily vytvořit ještě prostornější a komfortnější interiér s větší výškou stropu nad sedáky, větší šířkou interiéru ve výši ramen a větším prostorem pro nohy na zadních sedadlech. Díky větším rozměrům nabízí nová Optima také větší objem zavazadlového prostoru.

Kia Optima 2016

Kia Optima 2016

Přídi dodávají agresivitu odvážně tvarované blatníky se zvýrazněním v oblasti podběhů kol a světlomety protažené dozadu do blatníků. Charakteristická maska chladiče Kia ve tvaru tygřího nosu je u vyšších stupňů výbavy lisovaná za tepla. Její sofistikovaný precizní design se velmi podobá masce chladiče nového SUV Kia Sorento.

Prosklená boční plocha je opět vymezena silně skloněným střešním sloupkem A a ladně tvarovaným střešním sloupkem C, které propůjčují  Optimě vzhled sportovního sedanu. Spodní linie bočního okna vzadu se zvedá na konci strmě vzhůru před výraznými zadními blatníky. Zcela nová Optima má, stejně jako její předchůdce, stupňovitou záď a používá zadní skupinové svítilny LED s moderním světelným designem.

Kia Optima 2016

Kia Optima 2016

Nová Optima může mít v závislosti na trhu a stupni výbavy kola z lehké slitiny s průměrem ráfku 16“ až 18“.

Interiér nové Optimy je větší a komfortnější a jeho bohatá výbava zahrnuje celou řadu prvků z vozů vyšších segmentů. Optima čerpá inspiraci od prémiových a luxusních sedanů značky Kia, o čemž svědčí i širší využití měkkých materiálů v prostoru pro cestující. Luxusní interiér zaujme precizním zpracováním a dokonalým provedením detailů, což dokládá prošívání palubní desky skutečnými švy i výplně dveří, které jsou doplněny vkusným kovovým ozdobným obložením, které se liší podle stupně výbavy.

Interiér orientovaný na řidiče byl zjednodušen a má čistší, ucelenější design než předchozí generace. Pocit prostornosti umocňuje vytříbené horizontální řešení přístrojové desky s širší středovou konzolou. Vynikající ergonomie vozů Kia byla dále významně vylepšena novým seskupením funkčních tlačítek a ovládacích prvků a snížením jejich počtu.

Tým zodpovědný za design interiéru věnoval mimořádnou pozornost také komfortu sezení. Tužší rám sedadel pohlcuje vibrace a měkký pěnový materiál v opěrkách hlavy, horní části opěradel a v oblasti sedáků, kde lépe podporuje stehna, umožňuje cestujícím pohodlně usednout do sedadel s výraznějším bočním vedením, které je vyrobeno z tužší pěny poskytující lepší oporu.

Kia Optima 2016

Kia Optima 2016

Kia Optima naváže na strategii značky nabízet prémiovou techniku a bohatou praktickou a komfortní výbavu. Pro všechny modely Optima je nabízena zadní kamera, zatímco v závislosti na trhu bude k dispozici také systém Around View Monitor s rozsahem snímání 360°. Mezi na přání dodávané asistenční systémy patří adaptivní tempomat SCC (Smart Cruise Control), sledování slepého úhlu BSD (Blind Spot Detection), upozorňování na přijíždějící vozidla ze stran při couvání RCTA (Rear Cross Traffic Alert) a systém autonomního brzdění v nouzové situaci AEB* (Autonomous Emergency Braking), který v nebezpečných situacích zabrzdí vůz až do úplného zastavení (při jízdě ve městě do 50km/h, při jízdě mimo město v rozmezí mezi 30 – 80km/h), aby zabránil potenciální kolizi nebo snížil rozsah škod. Systém AEB modelu Optima detekuje také chodce (až do rychlosti 60km/h), čímž je u nového sedanu značky zajištěna ještě vyšší úroveň bezpečnosti. Stejně jako u ostatních modelů Kia, vybavených uvedenými asistenčními systémy, například u třetí generace SUV Kia Sorento, je řízení díky těmto systémům ještě snadnější a bezpečnější.

Kia Optima se bude od uvedení na trh dodávat také s nejmodernějším systémem telematických služeb TomTom, který bude poskytovat informace v reálném čase s cílem zvýšit bezpečnost, komfort a potěšení z každé jízdy. Služby TomTom pomohou řidiči ušetřit čas na cestách nalezením nejrychlejší trasy s využitím přesného dopravního zpravodajství. Řidiči budou také upozorňováni na stacionární nebo přechodné měření rychlosti, nebo budou dostávat informace o místních čerpacích stanicích, některých obchodech, službách a dalších podnicích v dané lokalitě. Další službou je předpověď počasí. Majitelé vozu Optima budou mít k dispozici telematické služby TomTom zdarma po dobu sedmi let od data zakoupení vozidla.

Kia Optima 2016

Kia Optima 2016

Poprvé jsou v automobilu značky Kia určeném pro Evropu k dispozici také adaptivní bi-xenonové světlomety s natáčením do zatáček DBL (Dynamic Bending Lamps). Stejně jako model Soul i Optima nabízí intuitivní asistent dálkových světel HBA (High Beam Assist), který rozpoznává protijedoucí vozidla a automaticky přepíná na tlumená světla, dokud jsou protijedoucí vozidla v dosahu světlometů.

Nová Optima dostala unikátně konstruovanou karoserii, v níž jsou kombinovány různé druhy vysokopevnostní oceli. Výsledkem je ještě větší tuhost a odolnost díky vyššímu podílu vyspělé ultravysokopevnostní oceli. Více než 50 procent karoserie je vyrobeno z ultravysokopevnostní oceli, což je o 150 procent více, než u předchozí generace. O 450 procent větší využití strukturálních lepidel v porovnání s předchozí generací přispívá k nižší úrovni hlučnosti a vibrací v interiéru a k vyšší strukturální pevnosti. Konstruktéři také zvýšili u nové Optimy podíl komponentů lisovaných za tepla o 350 procent v porovnání s dosavadním modelem. Výsledný skelet karoserie poskytuje vynikající úroveň pasivní bezpečnosti, lepší jízdní dynamiku a je důležitým předpokladem pro tišší jízdu.

Další inovace snižují hlučnost a vibrace, hmotnost vozidla a aerodynamický odpor vzduchu. Nová Optima je po novém SUV Sorento dalším modelem Kia s panoramatickým střešním oknem, jehož nosná struktura je vyrobena z kompozitu vyztuženého uhlíkovými vlákny. Toto řešení snižuje hmotnost vozidla i jeho těžiště. Rozměrný kryt spodní části vozidla snižuje aerodynamický hluk a spotřebu paliva. K tiché jízdě s minimálním aerodynamickým hlukem a nižší úrovní hlučnosti od podvozku přispívají rovněž další různá opatření, mezi něž patří účinnější zvuková izolace přístrojové desky, boční lišty čelního okna a širší využití strukturálních lepidel. Nová Optima má tužší uložení motoru, tužší panely karoserie i kola, což také přispívá ke snížení vibrací, přenosu hlučnosti od motoru a hluku od podvozku. Větší pouzdra uložení pomocného rámu potlačují přenos hluku od motoru a podvozku do interiéru, jakož i vibrací motoru do podlahy a volantu. Nejvyšší prioritou pro konstruktéry bylo vylepšení jízdních vlastností. Lehčí a tužší podvozek zrychluje reakce na řízení, vylepšuje stabilitu ve vysokých rychlostech a optimalizuje ovladatelnost. Posunutím míst pro upevnění závěsných ramen k předním a zadním pomocným rámům byla optimalizována geometrie náprav, která zaručuje plynulejší jízdu po nerovné vozovce. Zatímco předchozí Optima měla upevnění se dvěma pouzdry, nový systém upevnění se čtyřmi pouzdry dosahuje vyšší příčné tuhosti u obou pomocných rámů. Vyšší tuhost zlepšuje reakce řízení a ovladatelnost při průjezdu zatáčkou. Robustnější ložiska kol vpředu a větší dvojitá spodní závěsná ramena vzadu také přispívají ke kultivovanějšímu jízdnímu komfortu zcela nového modelu Optima a optimalizované ovladatelnosti. Posilovač řízení umístěný na sloupku řízení dosavadní generace byl nahrazen systémem elektrického posilovače řízení na hřebenové tyči (R-MDPS: Rack-mounted Motor Driven Power Steering), který vylepšuje reakce řízení se strmějším převodem.

Nová Kia Optima bude v Evropě nabízena s různými motory a převodovkami, které nabízejí rovnováhu mezi sportovními vlastnostmi a hospodárností. Motory byly přepracovány s cílem snížit spotřebu paliva a zvýšit výkonové parametry. Snížením otáček, v nichž je dostupné maximum točivého momentu, bylo dosaženo lepších provozních vlastností. Všechny motory, nabízené pro zcela nový model Optima, budou pohánět přední kola. Podrobné informace o variantách poháněcího ústrojí pro zcela nový model Optima budou zveřejněny v průběhu roku 2015.

Nový model v Evropě bude standardně nabízen se sedmiletou zárukou Kia s omezením na 150 000 km.

Kia Optima 2016

Kia Optima 2016

Foto KIA Motors

Napsat komentář