IF Gold Award pro Ferrari FXX K

Automobilka Ferrari za svůj okruhový speciál Ferrari FXX K získala v Mnichově zlatou cenu IF Gold Award od organizace iF International Forum Design GmbH, která sdružuje nejvýznamnější světové designéry i mezinárodně uznávané odborníky na design.

Ferrari FXX K

Ferrari FXX K

Ceny iF Design Awards jsou udělovány od roku 1953 a jsou považovány za jedno z nejprestižnějších ocenění v oblasti designu. Mezinárodní JURY letos hodnotila 5 295 položek z 53 zemí v sedmi kategoriích – produktový design, obaly, komunikace, interiéry, architektura, design služeb a profesionální koncept.

Autorem oceněného designu Ferrari FXX K je architekt Flavio Manzoni ředitel Centro Stile Ferrari.

Ferrari FXX K má základ v sériovém LaFerrari, jedná se ovšem o naprosto ultimativní okruhový speciál, který na silnici nesmí. Písmeno K v názvu vozu  odkazuje na kinetický systém pro rekuperaci energie (KERS), který je využíván k maximalizaci okamžitého výkonu.

Stejně jako „civilní“ LaFerrari kombinuje klasický spalovací motor s elektromotorem. FXX-K má k dispozici celkem 1035 koňských sil, výkon 848 koní dodává vidlicový dvanáctiválec 6,26 l a dalších 187 hp vytváří elektromotor,  maximální točivý moment je více než 900 Nm a přenáší jej sedmistupňová dvouspojková převodovka. Motor V12 byl vyladěn pro jízdu na okruhu, stejně jako KERS systém.

Přísně aerodynamické tvary ferrari FXX K generují velmi účinný přítlak: až 540 kg při rychlosti 360 km/h.

Kromě FXX K získaly ocenění v Mnichově také vozy Ferrari 488 GTB a 488 Spider.  Oba získaly cenu design Excellence Award.

 

Napsat komentář